تبلیغات
:{ بیمه کار آفرین 5533 }: - بیمه اجباری
 
:{ بیمه کار آفرین 5533 }:
امروز توانی و ندانی فردا كه بدانی نتوانی
درباره وبلاگ


بیمه کارآفرین نمایندگی 5533 در راستای معرفی انواع بیمه و بیمه عمر و سرمایه گذاری برای عموم مردم اقدام به راه اندازی این وبلاگ نموده است و باتوجه به احساس نیاز روزافزون هموطنان برای داشتن بیمه نامه عمر مزایا و تسهیلات پیشرفته ترین بیمه عمر ارائه شده در ایران معرفی میگردد لطفا در صورت تمایل سئوالات و نظرات خودرا ارسال فرمایید.

جهت مشاوره رایگان با شماره

09123161251
و
09196248991 تماس حاصل فرمایید.


E.MAIL : karafarin5533@yahoo.com
karafarin5533@gmail.comمدیر وبلاگ : م.ت اقدام
نویسندگان
4 مهر 89 :: نویسنده : م.ت اقدام

قانون بیمه اجاری مسوولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی

ماده ١- کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسایل مزبور و قطارهای راه آهن اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مسوول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور و یا محمولات آنها به اشخاص ثالث وارد شود و مکلفند مسوولیت خود را از این جهت نزد شرکت سهامی بیمه ایران و یا یکی از موسسات بیمه داخلی که اکثریت سهام آنها متعلق به اتباع ایرانی و صلاحیت آنها به پیشنهاد وزارت دارایی و وزارت اقتصاد مورد تایید دولت باشد بیمه نمایند.

تبصره ١- منظور از حوادث مذکور دراین قانون هرگونه تصادف یا سقوط یا آتش سوزی یا انفجار وسایل نقلیه موضوع این ماده و نیز خساراتی است که از محصولات وسایل مزبور به اشخاص ثالث وارد شود.

تبصره ٢- کلیه وزارتخانه‌ها- ادارات مستقل-بانک‌ها-بنگاه‌ها و شرکت‌هایی که حداقل نصف سهام آنها متعلق به دولت است و سازمان برنامه و شرکت‌های تابعه آن و بطور کلی عموم موسسات وابسته به دولت مکلفند عملیات موضوع این قانون را منحصرا نزد شرکت سهامی بیمه ایران انجام دهند.

ماده ٢- کلیه اشخاصی که به سبب حوادث وسایل نقلیه موضوع این قانون دچار زیان‌های بدنی یا مالی می‌شود از لحاظ این قانون ثالث تلقی می‌شند و به استثنای اشخاص زیر:‌

الف- بیمه‌گذار-مالک یا راننده وسیله نقلیه مسوول حادثه.

ب- کارکنان بیمه‌گذار مسوول حادثه حین کار و انجام وظیفه.

ج- همسر و پدر و مادر و اولاد و اولاد اولاد و اجداد تحت تکفل بیمه‌گذار در صورتی که سرنشین وسیله نقلیه‌ای باشند که راننده یا بیمه‌گذار مسوول حادثه باشد.

تبصره- درصورت تصادف دو وسیله نقلیه رانندگان وسایل مزبور نیز در برابر یکدیگر شخص ثالث محسوب می‌شوند اعم از آنکه مالک وسیله نقلیه باشند یا نباشند.

ماده ٣- از تاریخ انتقال وسیله نقلیه کلیه تعهدات ناشی از قرارداد بیمه به منتقل‌الیه وسیله نقلیه تعهدات ناشی از قرارداد بیمه به منتقل‌الیه وسیله نقلیه منتقل می‌شود و انتقال گیرنده تا پایان مدت قرارداد بیمه، بیمه‌گذار محصوب خواهد شد و مکلف است ظرف پانزده روز از تاریخ انتقال وسیله نقلیه به خود مراتب را به طریق اطمینان بخشی با ذکر مشخصات کامل خود به بیمه‌گر اعلام کند.

ماده ٤- موارد ذیل از شمول بیمه موضوع این قانون خارج است:

 • خسارات ناشی از فورس ماژور از قبیل جنگ-سیل-زلزله.
 • خسارات وارده به محمولات وسایل نقلیه مورد بیمه.
 • خسارات مستقیم یا غیر مستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیو اکتیو.
 • خسارات وارد به متصرفین غیر قانونی وسایل نقلیه یا به رانندگان فاقد گواهینامه رانندگی.
 • خسارات ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرایم.
 • خسارات ناشی از حوادثی که در خارج از کشور اتفاق می‌افتد مگر اینکه توافقی بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار دراین موضوع شده باشد.

ماده ٥- درمورد عمد راننده درایجاد حادثه یا درصورتی که راننده فاقد گواهینامه رانندگی باشد شرکت بیمه پس از پرداخت خسارت زیان دیده می‌تواند برای استرداد وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده مراجعه نماید.

ماده ٦- بیمه‌گر ملزم به جبران کلیه خسارات وارد به اشخاص ثالث خواهد بود. حداقل مبلغ بیمه با توجه به نوع و سایر خصوصیات وسایل نقلیه و همچنین تعرفه حق بیمه و شرایط عمومی آن با رعایت نرخ‌ها و شرایط بین‌المللی توسط شورای عالی بیمه تعیین و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده ٧- پس از گذشتن سه ماه از تاریخ اجرای این قانون از حرکت وسایل نقلیه موتوری زمینی که فاقد قرارداد بیمه موضوع این قانون می‌باشد از طرف مامورین اداره راهنمایی و رانندگی و پلیس راه جلوگیری به عمل آید.

ماده ٨- شرکت‌های بیمه طبق مقررات این قانون و آیین‌نامه‌های مربوط به آن مکلف به انعقاد قرارداد بیمه با دارندگان وسایل نقلیه مشمول این قانون خواهند بود.

ماده ٩- دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی که ازخارج وارد ایران می‌شوند درصورتی که خارج از کشور مسوولیت خود را نسبت به حوادث ناشی از وسیله نقلیه موضوع این قانون به موجب بیمه‌نامه‌ای که از طرف شرکت سهامی بیمه ایران معتبر شناخته می‌شود بیمه نکرده باشند مکلفند هنگام ورود به مرز ایران طبق ماده یک این قانون اقدام به بیمه نمایند.

براساس ماده ١٧ قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری بند ٣ مصوبه مورخ ١١/٦/١٣٧٧ هیات وزیران، به شرح متن اصلاح شد. متن مصوبه یاد شده به شرح زیر است:‌

"اختیارات هیات وزیران ناشی از ماده (٦) قانون بیمه اجباری مسوولیت مدنی دارندگان وسائل نقلیه موتوری در مقابل شخص ثالث مصوب ٢٦/٩/١٣٤٧،‌ به وزرای عضو مجمع عمومی بیمه مرکزی تفویض می‌شود.

پیشنهاد درخصوص ماده (٦) مذکور از سوی شورای عالی بیمه به مجمع عمومی بیمه مرکزی ارایه می‌گردد و ملاک تصمیم‌گیری موافقت اکثریت وزرای عضو مجمع می‌باشد و مصوبات آن درصورت تایید رئیس جمهور با رعایت ماده (١٩) آیین‌نامه داخلی هیات دولت قابل صدور خواهد بود."

ماده ١٠- برای جبران زیان‌های بدنی وارد به اشخاص ثالث که به علت بیمه نبودن وسیله نقلیه، بطلان قرارداد بیمه، تعلیق قرارداد بیمه، تعلیق تامین بیمه‌گر، فرارکردن و یا شناخته نشدن مسوول حادثه و یا ورشکستگی بیمه‌گر قابل پرداخت نباشد یا بطور کلی برای جبران خسارت‌های خارج از شرایط بیمه‌نامه (به استثنای مواد مصرح در ماده ٤) صندوق مستقلی به نام " صندوق تامین خسارت‌های بدنی "‌ تاسیس می‌شود که به وسیله شرکت سهامی بیمه ایران اداره خواهد شد. سازمان وظایف و صلاحیت صندوق تامین خسارت‌های بدنی به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به وسیله شرکت سهامی بیمه ایران تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ماده ١١- درآمد صندوق تامین خسارت‌های بدنی از منابعی است که به پیشنهاد دولت به تصویب کمیسیون‌های دارایی مجلسین برسد.

به موجب بند ٦ ماده ٥ قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران اداره صندوق تامین خسارت‌های بدنی به بیمه مرکزی ایران واگذار شده است.

ماده ١٢- مرور زمان دعاوی مربوط به بیمه موضوع این قانون از تاریخ وقوع حادثه دو سال می‌باشد و هر نوع اقدام زینفع به منظور مطالبه خسارت اعم از ارسال نامه یا تلگرام یا اظهارنامه قاطع مرور زمان خواهد بود.

مدت مرور زمان جدید بعد از انقطاع یک سال است.

ماده ١٣- آیین نامه اجرایی این قانون از طرف شرکت سهامی بیمه ایران تهیه و پس از تصویب هیات وزیران به موقع اجرا گذشته می‌شود.

ماده ١٤- این قانون از اول فروردین ماه ١٣٤٨ به موقع اجرا گذاشته خواهد شد.

قانون فوق مشتمل بر چهارده ماده و سه تبصره که درجلسه روز سه شنبه بیست و ششم آذر ماه یکهزار و سیصد و چهل و هفت به تصویب مجلس شورای ملی رسیده بود در جلسه روز دوشنبه بیست و سوم دی ماه یکهزار و سیصد و چهل و هفت شمسی به تصویب مجلس سنا رسید.

نوع مطلب : بیمه، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :